پارکینگ ماتریسی

چگونه در یک زمین یک پارکینگ عمومی با حداکثر ظرفیت بسازیم 
 مسئله حل مشکل جای پارک داخل شهری با پارکینگ خودروی ماتریسی

چه مشکلی قرار است حل شود

در مناطق شهری که تراکم جمعیت و تراکم خودروها بالا است مخصوصاً قسمت های تجاری و اداری مشکل پارک ماشین وجود دارد. با توجه به اینکه قیمت زمین بسیار ارزشمند است اگر در یک مساحت مشخص از زمین بتوانیم تعداد بیشتر خودرو قرار دهیم راندمان پارکینگ بالاتر می رود. در پارکینگ‌های عمومی  که هم اکنون وجود دارد بیشترین فضایی که پرت می‌شود و از بین می‌رود و قابل استفاده نیست مسیرهای عبور خودرو برای قرارگیری در جای پارک است. 

پارکینگ های متنوعی هم اکنون وجود دارد. همچون پارکینگ های فضای باز و پارکینگ های طبقاتی که رمپ هایی برای حرکت خودرو در آن وجود دارد و پارکینگ های مکانیزه که در آن خودرو به وسیله پالت یا ریلهای جابجا می شود. در همه این نوع پارکینگ ها فضای زیادی برای مسیر جابجایی و حرکت خودرو تلف می‌شود.

یکی از انواع پارکینگ های که هم اکنون وجود دارد پارکینگ روتاری است که در آن خودروها به صورت چرخ و فلکی قرار می گیرند و با حرکت چرخ و فلک محل قرارگیری خود را تغییر می کند. پارکینگ های روتاری راندمان خوبی دارند یعنی اگر فضای پارک دو یا سه خودرو کنار هم داشته باشیم و آنجا پارکینگ روتاری نصب کنیم قابلیت قرار دادن ۱۶ خودرو ایجاد می شود. اگر یک فضای بزرگتر مثلاً زمینی به طول ۱۵ متر در ۲۰ متر داشته باشیم بهترین چیدمان آن است که پارکینگ های روتاری دور تا دور زمین قرار دهیم یعنی دور زمین کنار هم چرخ و فلک های روتاری را کنار هم قرار دهیم که می توان ۴ الی ۵ دستگاه در آنجا قرار داد با این حال باز هم فضایی برای عبور و حرکت خودروها باید در نظر گرفت که خودرو را بتوانند به ورودی هر دستگاه برسند.

ایده جدید ما چیست

این ایده در مورد ساخت یک پارکینگ ماتریسی است یعنی خودروها به صورت یک ماتریس سه بعدی در طول و عرض ارتفاع کنار هم و چسبیده به هم قرار بگیرند و هیچ فضایی برای حرکت خودروها نباشد به این ترتیب ما در یک زمین میتوانیم بیشترین حجم خودرو های مورد نیاز را پارک کنیم یعنی اگر در یک منطقه ای که زمین گران و تعداد خودروها زیاد است بتوانیم از آن حداکثر استفاده را ببریم.

علت این که تاکنون روش پارک خودرو به صورت ماتریسی به صورت تجاری و اقتصادی پیاده نشده است، روش های گران قیمت و غیر مقرون به صرفه ساخت ریل ها و مکانیزم جابجایی خودرو به صورتی ماتریسی است که دسترسی به خودروهای میانی را امکان پذیر می سازد.

در روش ماتریسی ما امکان دسترسی به خودروهای میانی بسیار راحت و اقتصادی و ساخت سیستم آن با وسایل موجود امکان پذیر است. در روش ماتریسی ما از مکانیزم آماده پارک های روتاری استفاده می شود یعنی ما با تغییر و ترکیب چند پارکینگ چرخ و فلکی روتاری می توانیم یک پارکینگ ماتریسی بسازیم. در روش ماتریسی  پارکینگ‌های روتاری در یک راستا و پشت سر هم قرار گرفته و کل فضای زمین را اشغال میکنند.

در این روش برای دسترسی خودروهای میانی کافیست که در ردیف های جلوی یعنی پارکینگ های روتاری که در جلو قرار گرفته است یکی از سلولهای قرارگیری خودرو خالی بوده و جهت عبور خودرو و دسترسی به ورودی پارکینگ ما درسی پارکینگ روتاری میانی قرار داده شود.

همچنین با استفاده از یک کنترل کننده هوشمند، صدا کردن خودرویی که در وسط پارک قرار گرفته است امکان پذیر خواهد شد.

بدین ترتیب ما با استفاده از ابنیه موجود و تغییر در روش نصب و اندکی تغییر در مکانیزم پارکینگ های روتاری یک پارکینگ جدید خواهیم ساخت که دارای راندمان بالاتر و امکان قرار دادن خودروهای بیشتر در یک فضا و زمین به مساحت زمین مشخص برای ما فراهم می کند.

بازار هدف

مشتری این محصول شهرداری های شهرهای پر تراکم پرجمعیت کسانی هستند که میخواهند پارکینگ‌عمومی برای تعداد بیشتری خودرو ایجاد کنند. همچنین مجتمع های تجاری و اقتصادی و مسکونی بزرگ که فضای محدود دارند از این روش برای ساخت پارکینگ با ظرفیت بیشتر می توانند استفاده کنند.

باید در نظر گرفت با افزایش تعداد خودرو ها در اکثر کشور ها نیاز به داشتن پارکینگ های عمومی پر ظرفیت در اکثر شهر های جهان در حال افزایش است و ارائه پارکینگ ماتریسی می تواند یک محصول جهانی باشد.

علی رضایی

1399.11.09

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *