موتوساب

موتوساب اولین فروشگاه اینترنتی قطعات یدکی کامیون و خودرو های سنگین بود که در سال 1397 با ایده مهندس سعید نظری شکل گرفت. بررسی بازار و نیاز سنجی انجام شده نشان می داد که مشتریان هدف از جمله رانندگان و صاحبان خودرو سنگین در سراسر ایران و در دور افتاده ترین نقاط حضور دارند. این مشتریان به بازار پخش قطعات دسترسی راحتی ندارند. همچنین میزان مصرف  قطعات یدکی برای کامیون و تریلی و اتوبوس و سایر خودرو های صنعتی و کشاورزی و ساختمانی سنگین و نیمه سنگین بسیار وسیع است. از طرفی تحقیقات بازار نشان داد که در سال 97 هیچ نوع پلتفرم اینترنتی توزیع سیستماتیک و مناسب برای توزیع و اطلاع رسانی موجودی و فروش این قطعات نیز وجود ندارد و حکایت از بازار سنتی فروش و بازار بکر و بدون رقیب فروش آنلاین داشت. با توجه به این موارد و همچنین دلایل دیگر بر آن شدیم تا در محیط یکی از نمایندگی های شرکت ماموت دیزل اولین فروشگاه سیستماتیک آنلاین فروش قطعات یدکی خودرو های سنگین را با نام “موتوساب” یا “Motosab”راه اندازی کنیم و پس از مدتی آن را به یک مارکت پلیس بزرگ خودرویی تبدیل کنیم. 

در بازه زمانی حدود 2 ماهه نسخه MVP موتوساب با کمک CMS پرستاشاپ آماده شده و حدود 200 محصول روی این فروشگاه بارگذاری شد. پس از آن در طی چند ماه بعد موتوساب بدون اقدام به عملیات بازاریابی وسیع به فروش روزانه 1 الی 2 سفارش موفق رسید و در جمع چند صد سفارش ثبت شد که حکایت از موفق و درست بودن ایده داشت.

پس از آن به دلیل اختلاف نظر در نحوه سرمایه گذاری و مالکیت استارتاپ و فشار های بازار سنتی تصمیم به غیر فعال سازی موتوساب گرفته شد که بسیار جای افسوس داشت اما می توان گفت که تجربه ارزنده ای به لحاظ اهمیت مسائل پایه ای و سرمایه گذاری و مالکیتی استارت ها برای بنده به همراه آورد.

موتوساب اولین فروشگاه اینترنتی قطعات یدکی خودروهای سنگین