فامیولوژی

فامیلوژی شبکه اجتماعی شجره نامه روابط فامیلی

شجره نامه آنلاین و شبکه اجتماعی بر مبنای روابط ژنتیکی و وراثتی

فلسفه فامیلوژی چیست؟

روابط فامیلی افراد یک جامعه بسیار گسترده و در هم پیچیده است و به دلیل زندگی ماشینی روز به روز روابط فامیلی ضعیف تر می شود به نحوی که دو فرد غریبه یک جامعه فرضی ممکن است رابطه فامیلی و  وراثتی با هم داشته باشند اما از آن بی خبر باشند. ترسیم و ثبت شجره نامه یا گراف شبکه افرادی که با هم نسبت فامیلی دارند از عهده یک شخص خارج است و باید این گراف توسط خود افراد گراف توسعه پیدا کند. من معتقدم وجود یک گراف از شبکه افراد که نسبت فامیلی با هم دارند یک زیرساخت بسیار حیاتی و یک بانک اطلاعاتی پایه است که همچون نقشه گوگل،  علاوه بر اینکه خود اطلاعات استراتژیکی دارد امکان سرویس دادن به بسیاری از بیزینس های دیگر را هم دارد.

فامیلوژی یک شبکه اجتماعی است که هر شخص فقط می تواند افرادی را با ذکر رابطه فامیلی به شجره نامه خود اضافه کند و این شجره نامه توسط سایر افراد لیست دائما توسعه یافته و به صورت پویا به روز می شود. 

شبکه اجتماعی فامیلی ژنتیکی وراثتی شجره نامه

فامیلوژی چه مشکلی را حل می کند؟

فامیلوژی به هر کاربر این امکان را می دهد تا گراف شجره نامه خود را تا جایی که توسط خود شخص یا توسط سایر اعضا تکمیل شده ببیند و شناسایی کند و افراد فامیل های دور و نزدیک و مشخصات اجداد خود را ثبت کرده و در دسترس داشته باشد. همچنین میتواند شجره نامه فامیلی را به صورت مشارکتی و پویا بین اعضا فامیلی ترسیم کرده و برای همیشه در جایی حفظ کند به نحوی که در دسترس همه اعضای فامیل باشد. 

فامیلوژی این امکان را می دهد که  مشخص شود  آیا دو فرد رابطه فامیلی با یکدیگر دارند یا خیر. 

فامیلوژی می تواند جمع آوری اطلاعات کند و به سایر کسب و کار ها اطلاعات تحلیلی و آماری بدهد. مثلا در حوزه سلامت مشخص کند که در یک درخت فامیلی یا قومی درصد احتمال ابتلا به دیابت یا سرطان چقدر است.   

به لحاظ اجتماعی فامیلوژی به جلوگیری از گسستگی و دور شدن خانواده ها از هم کمک می کند. 

مکانیزم درآمدزایی فامیلوژی چیست؟

 نقطه قوت فامیلوژی تعداد زیاد کاربران و حجم انبوه اطلاعات خام است. فامیلوژی می تواند همچون نقشه گوگل به بسیاری از کسب و کار های دیگر سرویس پایه ای بفروشد و کسب درآمد کند. 

از آنجا که این سیستم با طیف کاملی از افراد جامعه در ارتباط است، وقتی تعداد کاربران به حد قابل قبولی مانند یک میلیون کاربر برسد می تواند خدمات تبلیغات هدفمند داشته و همچون فیسبوک درآمد هنگفتی ایجاد کند.

فامیلوژی در چه مرحله ای است؟

اسکچ های اولیه برای طراحی UI و UX فامیلوژی تهیه شده و تحلیل های استراتژیک و بیزینسی محصول نیز انجام شده است. همچنین مدل مشابه اسرائیلی (myheritage.com) هم بررسی شده و الگو های مورد نیاز آن استخراج شده است.  هنوز تیمی برای اجرا و عملیاتی شدن این سیستم تشکیل نشده است. در صورت علاقمندی افرادی به این فلسفه با تخصص فول استک دولوپر آشنا به استریمینگ، بک اند یا فرانت اند دولوپر ، طراح UI، هوش مصنوعی و تحلیلگر کلان داده که مایل به هم بنیانگذاری فامیلوژی باشند، آمادگی برای تشکیل تیم  و شروع ساخت و اجرای این ایده وجود دارد.

شبکه اجتماعی فامیلوژی شجره نامه رابطه فامیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *